Nakupi blaga iz EU brez DDV - formalne obveznosti

Davek Na Storitve

Podjetniki pogosto opravljajo transakcije v EU. V situaciji, ko nakup blaga iz EU opravi zavezanec za DDV, običajno poravnava takšnega posla za podjetnike ni težavna. Kako pa obračunati nakup blaga iz EU s strani zavezanca, ki ni DDV?

Kdaj je DDV oproščen?

Najpogostejša vrsta oprostitve DDV je t.i subjektivno oprostitev plačila DDV. Po čl. 113 odstavek. 1 Zakona o DDV lahko to vrsto oprostitve uporabljajo podjetniki, katerih letni promet ne presega zneska 200.000 PLN. zlot.

Vendar je treba upoštevati, da ni vsaka dejavnost oproščena plačila DDV. Oprostitev DDV ni na voljo podjetnikom, ki med drugim dobava izdelkov iz plemenitih kovin, novih prevoznih sredstev in pravnih storitev. Zato se morajo podjetniki, ki opravljajo zgoraj navedene vrste dejavnosti, registrirati kot aktivni zavezanci za DDV - ne glede na omejitev prometa.

Nakupi blaga iz EU brez DDV - posledice

Pomembno!

V primeru, ko je davčni zavezanec oproščen plačila DDV zaradi obsega prodaje, vrednost nabave blaga znotraj Skupnosti (pridobitev blaga znotraj Skupnosti) v določenem proračunskem letu ne presega 50.000 PLN, ne sme prijaviti znotraj Skupnosti. Skupnostna pridobitev blaga iz države EU.

 

V primeru, ko zgornja meja ni presežena, nakupa blaga iz EU brez DDV ni treba šteti za nabavo blaga znotraj Skupnosti, lahko pa podjetnik prostovoljno prijavi tako transakcijo kot znotraj Skupnosti. pridobivanje blaga.

Ne smemo pa pozabiti, da mora zavezanec za DDV, ki izkaže transakcijo dobave znotraj Skupnosti (ne glede na to, ali je to dolžan ali prostovoljno), plačati DDV, ki izhaja iz te transakcije. Po plačilu pa ta davek lahko zavezanec, ki ni davčni zavezanec, šteje kot odhodek podjetja.

Če pa brez DDV, ki ni presegel meje 50.000 PLN, ne izkaže ocene znotraj davka, potem za to transakcijo prevzame ustrezno stopnjo DDV, ki velja v državi izvajalca za dano blago.

Nakupi blaga iz EU brez DDV in registracija za EU DDV

Če je lastnik, ki ni zavezanec za DDV, dolžan ali se prostovoljno odloči, da bo transakcijo poravnal kot pridobitev blaga znotraj Skupnosti, se mora najprej registrirati kot zavezanec EU za DDV ali pa mora pristojnemu davčnemu uradu predložiti pisno izjavo o izbiri takšne poravnave. .

Registracija za EU DDV se opravi na obrazcu DDV-R, kjer v delu C obrazca potrdite polje 60.

 

 

Ob prijavi bo zavezanec prejel predpono države pred svojo številko NIP. V primeru registracije za EU DDV na Poljskem bo podjetnik prejel predpono PL. To številko je treba uporabiti pri transakcijah znotraj Skupnosti.

 

Pomembno!

Registracija davčnega zavezanca, ki je oproščen plačila DDV v EU DDV, ne povzroči izgube trenutne oprostitve DDV.

 

Če davčni zavezanec transakcijo poravna kot pridobitev blaga znotraj Skupnosti, mora biti nakup blaga obdavčen po stopnji DDV, ki velja v njegovi državi.

Če povzamemo, nakup blaga iz EU brez DDV je povezan z obveznostjo dokazovanja pridobitve blaga znotraj Skupnosti v primeru, ko:

  • presega omejitev transakcije 50.000 PLN,

  • omejitev ni bila presežena, je pa brez DDV uporabljena evropska številka NIP - s predpono PL.

Na kateri izjavi naj plačam nakup blaga iz EU s strani ne zavezanca za DDV?

V primeru, ko je davčni zavezanec dolžan predložiti obračun DDV-7 (mesečno) ali DDV-7K (četrtletno), je pridobitev blaga znotraj Skupnosti prikazana v poljih 23 in 24.

 

 

Poleg tega je treba te podatke navesti v delu D obrazca, ko se je davčni zavezanec registriral za DDV-EU in v določenem mesecu ali četrtletju obstaja naložba znotraj Skupnosti.

Po drugi strani pa morajo zavezanci, ki niso dolžni predložiti DDV-7 ali DDV-7K, pridobitev blaga znotraj Skupnosti navesti v prijavi DDV-8, v delu C, v poljih 10 in 11.