Periodično usposabljanje za pisarniške delavce OHS - spremembe 2019

Service.

Ena od osnovnih obveznosti vsakega delodajalca je, da svojim zaposlenim zagotovi takšne delovne pogoje, da izpolnjujejo zdravstvene in varnostne zahteve, določene v posameznih zakonskih aktih. Vendar pa so 1. januarja 2019 začele veljati določbe iz paketa 50 sprememb, ki jih je pripravila vlada za olajšanje poslovanja na Poljskem. Dva od njih se nanašata na usposabljanje s področja varnosti in zdravja pri delu. Ali občasno zdravstveno in varnostno usposabljanje za pisarniške delavce ne bo več obvezno? Preverite!

Usposabljanje za zdravje in varnost zaposlenih

Kot je navedeno v določbah delovnega zakonika, je delodajalec dolžan vsem svojim zaposlenim zagotoviti začetna in občasna zdravstvena in varnostna usposabljanja. Izvaja jih delodajalec osebno ali tako, da ga naroči drugi organizacijski enoti, pooblaščeni za izvajanje dejavnosti usposabljanja s področja varnosti in zdravja pri delu na podlagi določb o izobraževalnem sistemu.

Začetno usposabljanje je treba opraviti, preden se delavcu dovoli opravljati delo. Po drugi strani pa naj se periodično usposabljanje izvaja s pogostnostjo, ki izhaja iz vrste in pogojev opravljenega dela, ki so navedeni v ločenih predpisih.

Periodično usposabljanje za pisarniške delavce

Prvi amandma, ki ga je pripravila vlada, uvaja bistveno poenostavitev za delodajalce, saj občasno zdravstveno-varnostno usposabljanje za pisarniške delavce ne bo več obvezno. To je zelo pozitivna sprememba, saj so zaposleni na tovrstnih delovnih mestih najpogosteje v skupini z najmanjšim tveganjem za nezgode pri delu.

Spremembe določb kažejo, da je obveznost izvajanja rednega zdravstvenega in varnostnega usposabljanja odvisna od kategorije tveganja posamezne skupine dejavnosti, opredeljene v skladu z Uredbo ministra za delo in socialno politiko z dne 29. novembra 2002 o diferenciaciji odstotek prispevkov za socialno zavarovanje za nezgode pri delu in poklicne bolezni v odvisnosti od poklicnih nevarnosti in učinkov, veljajo pa le za administrativne in pisarniške delavce. Začnite brezplačno 30-dnevno preizkusno obdobje brez obveznosti!

S 1. januarjem 2019 ni več obvezno redno zdravstveno in varnostno usposabljanje za pisarniške delavce, ki so zaposleni na delovnem mestu s posebno kategorijo tveganja, ki ni višja od tretje. To pomeni, da se spremembe nanašajo na delodajalce, ki sodijo v skupino dejavnosti z najnižjo stopnjo nesreč in pogojev delovnega okolja z najmanj škodljivimi dejavniki za zdravje.

Opravljanje nalog službe VZD s strani delodajalca – povečanje pooblastil

Druga sprememba, ki je začela veljati v letu 2019, je povečanje zmožnosti delodajalca za opravljanje funkcije službe VZD.

Kot kažejo veljavne določbe delovnega zakonika:

23711 § 1. (...) Delodajalec, ki je opravil usposabljanje, potrebno za opravljanje nalog službe za zdravje in varnost, lahko naloge te službe opravlja sam, če:

1) zaposluje do 10 delavcev, oz

2) zaposluje do 20 delavcev in je usposobljen za skupino dejavnosti, za katere ni določena višja od tretje kategorije tveganja v smislu določb o socialnem zavarovanju za primer nezgode pri delu in poklicne bolezni.

Sprememba se nanaša na 2. točko zgornje določbe in bo povečala število zaposlenih na 50. Tako se bo nova določba v 2. točki glasila: zaposluje do 50 delavcev in se uvršča v skupino dejavnosti, za katere je kategorija tveganja št. višja od tretjine v smislu določb o socialnem zavarovanju.zaradi nezgod pri delu in poklicnih bolezni.

Sprememba bo koristna, ker se bodo delodajalci iz sektorja mikro in malih podjetij lahko sami odločili, kdo in v kolikšni meri bo v njihovem podjetju opravljal vlogo službe za zdravje in zdravje pri delu. To se bo zagotovo odrazilo v optimizaciji dejavnosti in odgovornosti.

Če povzamemo, s 1. januarjem imajo mikro in mali podjetniki, ki so uvrščeni v tretjo kategorijo poklicnega tveganja, več svobode in manj obveznosti na področju varnosti in zdravja pri delu, vključno z