Odstop iz blagajne – kdaj je možen?

Spletna Stran

Med drugim o izdelavi podjetnikov prodaje fizičnim osebam, ki ne opravljajo dejavnosti, je bila naložena obveznost evidentiranja z blagajno. Vprašanje, ki vzbuja dvom, je, ali je mogoče izstopiti iz blagajne v primeru prenehanja omenjene vrste prodaje in le v korist podjetij ali v primeru drugih okoliščin.

Prekinitev prodaje fizičnim osebam, ki ne opravljajo dejavnosti

V skladu s čl. 111. Zakona o DDV so zavezanci, ki prodajajo fizičnim osebam, ki ne opravljajo dejavnosti, in kmetom pavšalcem dolžni voditi evidenco prometa in zneskov dolgovanega davka z uporabo blagajn.

Podrobnejši predpisi o blagajnah so trenutno vključeni v uredbo ministra za razvoj in finance z dne 28. decembra 2018 o izjemah od obveznosti vodenja evidenc z uporabo blagajn. Meja prometa, ki je upravičena do oprostitve evidentiranja z uporabo blagajne za tiste, ki nadaljujejo in začnejo svojo dejavnost, je 20.000 PLN na leto. Kot lahko vidite, je majhen - to pomeni, da bodo mnogi subjekti, ki celo občasno prodajajo fizičnim osebam, morda morali uporabljati blagajne.

Pomembno je, da obstaja skupina dejavnosti, ki so objektivno izvzete iz obveznosti uporabe blagajne, na primer zavarovalne dejavnosti. Podrobneje so navedeni v prilogi zgoraj navedene uredbe ministra za finance.

Kot je navedeno, je obveznost evidentiranja prodaje s pomočjo blagajne odvisna od nastanka prodaj, za katere velja obveznost evidentiranja z blagajno. Če je torej zavezanec opravil prodajo fizičnim osebam in je ne bo več opravljal, tudi ne bo obveznosti evidentiranja prodaje z uporabo blagajne. Posledično, ker ni obveznost prijave na blagajno, je tudi ni treba imeti. Tako se je možno odjaviti iz blagajne.

Takšno stališče je potrdil direktor Davčne zbornice Katowice, v individualni razlagi z dne 19. 12. 2011, opr. IBPP4 / 443-1534 / 11 / KG, za katerega se položaj ni spremenil in kjer lahko preberemo:

(...) če vlagatelj ne bo prodajal fizičnim osebam, ki ne opravljajo dejavnosti, in pavšalkam, ne bo dolžan evidentirati prometa in zneskov davka v blagajni, zato bo vlagatelj ni dolžan vzdrževati blagajne, zato obstaja možnost likvidacije takšne blagajne ob upoštevanju veljavne davčne zakonodaje (...).

Primer 1.

Zavezanec opravlja gradbeno dejavnost za podjetja in trgovino z živili, kjer prodaja fizičnim osebam. Imeti mora blagajno. Davkoplačevalec se je odločil, da bo trgovino opustil in opravljal samo gradbene storitve podjetjem. V taki situaciji lahko likvidira blagajno.

Začnite brezplačno 30-dnevno preizkusno obdobje brez obveznosti!

Sprememba poslovnega profila in odstop iz blagajne

Pogosto zavezanci prenehajo opravljati prodajo, ki je predmet registracije s pomočjo blagajne, le za tiste, ki so izvzeti iz predmeta, tudi v takšni situaciji davčni organi dopuščajo možnost odstopa od evidentiranja prodaje s pomočjo blagajne. To je potrdil direktor davčne zbornice v Bydgoszczu v posamični sodbi z dne 4. marca 2015, spis št. ITPP1 / 443-1533 / 14 / AJ, kjer lahko preberemo:

(...) saj, kot je navedeno, opravljate samo zavarovalne storitve (ob predpostavki, da so te ugodnosti vključene v skupino PKWiU 64-66), ki so do 31. decembra 2014 izvzete iz obveznosti vodenja prodajne evidence z uporabo blagajne na podlagi § 2 odd. 1 v povezavi s poz. 23. priloge zgoraj navedene uredbe z dne 29. novembra 2012 in od 1. januarja 2015 do 31. decembra 2016 v skladu z 2. odd. 1 v povezavi s poz. 25. priloge omenjene uredbe z dne 4. 11. 2014.zdaj lahko pri pristojnem vodji davčnega urada oddate vlogo za odjavo predhodno uporabljene blagajne iz evidenc, ki jih vodi vodja davčnega urada, v skladu z določbo iz 15. člena, v skladu s pravili, ki izhajajo iz tega zagotavljanje. Glede na navedeno je bilo vaše stališče pravilno (...).

Odstop od blagajne in njena prostovoljna namestitev

V primeru, ko je davčni zavezanec prostovoljno vgradil blagajno in zanj ni nastala nobena obveznost, lahko kadar koli odstopi od vodenja evidence prodaje z njeno uporabo. Takšno stališče je potrdil direktor davčne zbornice v Bydgoszczu, v individualni razlagi z dne 6. junija 2013, št. ITPP1 / 443-254 / 13 / AJ, kjer lahko preberemo:

(...) ste opravljali dejavnosti, določene v § 4 odd. 1. citirane uredbe in v zvezi s tem veljavne zakonske določbe, je treba poudariti, da glede na besedilo 3. odd. 1. točka 1. Uredbe ministra za finance z dne 29. 11. 2012 o oprostitvah obveznosti vodenja evidenc z uporabo blagajne, za vas ni bilo obveznosti vodenja prodajne evidence z uporabo blagajne. Tako lahko z izkoriščanjem subjektivne oprostitve obveznosti vodenja prodajne evidence z uporabo blagajne prenehate z vodenjem te evidence, dokler ne nastane obveznost v zvezi s tem po 5. odst. 1 zgoraj omenjene uredbe, vendar najkasneje do 31. decembra 2014 (...).

Prekinitev blagajne

Hkrati je treba spomniti, da je za odstop iz blagajne in prenehanje dela v fiskalnem načinu vsake blagajne potrebno sodelovanje uslužbenca davčnega urada in pooblaščenega serviserja blagajne za pisanje protokola za branje vsebine fiskalnega pomnilnika blagajne.

Začnite brezplačno 30-dnevno preizkusno obdobje brez obveznosti!

Odstop iz blagajne in izguba pravice do popusta

Če prenehate uporabljati blagajno, ne pozabite vrniti davčne olajšave za nakup blagajne, če jo je zavezanec uporabljal in od začetka uporabe blagajne niso minila 3 leta. Po čl. 111 sek. 6. Zakona o DDV so davčni zavezanci dolžni vrniti davčno olajšavo, če v treh letih od dneva začetka evidentiranja:

  • prenehati z delovanjem;

  • likvidacija bo odprta;

  • bo razglašen za stečaj;

  • bo podjetje ali obrat (podružnica) prodan;

  • opraviti odbitek v nasprotju s pogoji, določenimi v predpisih.

Obveznost vračila nastane ob koncu zadnjega dne v mesecu ali četrtletju, v katerem so nastale okoliščine, ki upravičujejo vračilo.